BÜLENT ÖZ

Çan Belediye Başkanı 25 ve 26. Dönem Çanakkale Milletvekili T.B.M.M. Divan Katibi

UĞUR MUMCU VE ALİ GAFFAR OKKAN’IN ARAMIZDAN AYRILIŞLARININ YILDÖNÜMÜNDE SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUM

Ana Sayfa » Güncel Haberler » UĞUR MUMCU VE ALİ GAFFAR OKKAN’IN ARAMIZDAN AYRILIŞLARININ YILDÖNÜMÜNDE SAYGI, MİNNET VE RAHMETLE ANIYORUM

Ülke tarihimizin en karanlık günlerinden biri olan 24 Ocak günü, ülkemize ve vatandaşlarına hizmet etmeyi kendilerine görev bilmiş iki aydın insanımızın katledilişinin yıldönümüdür. Türkiye tarihinde kara bir leke olan bu cinayetler, anlıyoruz ki sadece Uğur Mumcu ve Gaffar Okkan’ı değil ülkemiz geleceğini hedef almaktadır.

‘’GERÇEKLERİN GÜN YÜZÜNE ÇIKMAK GİBİ BİR HUYU VARDIR’’

Uğur Mumcu devlet içindeki çeteleri, devletin tüm kurumlarına sızan tarikatları, kamunun kaynaklarını tüketen yolsuzlukları yıllar önce karşımıza ilk çıkaranlar arasındaydı. Bugün onun işaret ettiği tehlikeler birer birer karşımıza dikildi. Onun katledilişi, saptamalarında ve düşüncelerinde, gerçeğe ne kadar yaklaştığının en açık kanıtıydı. Ancak Uğur Mumcu’yu uğurlayan milyonlar ve gerçekleri halka ulaştırmaya çalışan gazeteciler yok edilemiyor, yok edilmeye çalışıldıkça çoğalıyor. Ülkemizin üzerindeki karanlık ablukaya karşı hayır diyenler gücünü Mumcu gibi yürekli insanlardan alıyor.

Bu cinayetlerden bir diğeri Diyarbakır’da yitirdiğimiz Ali Gaffar Okkan’dı. Doğu’da faili meçhul cinayetlerin arttığı, halkla devletin arasının çok açıldığı dönemlerde Diyarbakır’a Emniyet Müdürü olarak atanan Gaffar Okkan, halkla emniyet güçlerinin sıkıntılı ilişkiler içerisinde olduğu bir dönemde görevine başladı. Görev süresi boyunca vatandaşın, polise bakış açısını değiştirdi, Diyarbakır halkının gönlünü fetheden Gaffar Okkan, aradaki mesafeleri kaldırdı ve halktan biri oldu. Vedasında ise şehirde esnaf kepenk kapattı, Diyarbakırlılar O’nu gözleri yaşlı uğurladı.

Ne yazıktır ki karanlığa kurban verdiğimiz aydın yüzlerimizin, failleri de karanlıkta kaldı. Ancak inancım şudur, gerçeklerin elbet gün yüzüne çıkmak gibi bir huyu vardır. Gün geldiğinde gerçekler gün yüzüne çıkacak ve failleri hak ettikleri cezayı bulacaktır.

Yazdıklarıyla halkını aydınlatan, karanlıkların üzerine yürümekten çekinmeyen Uğur Mumcu’yu ve yaptıklarıyla gönüllerde yer edinmiş unutulmayacak isim Ali Gaffar Okkan’ı katledilişlerinin yıldönümünde saygı, rahmet ve özlemle anıyorum.

Bülent ÖZ
Çan Belediye Başkanı

" Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. "