TÜRKİYE, YABANCI SPORCULAR İÇİN VERGİ CENNETİ, EMEKÇİ İŞÇİLERİMİZ İÇİN CEHENNEM

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » TÜRKİYE, YABANCI SPORCULAR İÇİN VERGİ CENNETİ, EMEKÇİ İŞÇİLERİMİZ İÇİN CEHENNEM

FEDAKARLIK İSTEDİĞİNİZ ASGARİ ÜCRET ALAN VATANDAŞLARIMIZ İÇİN;

BİR FEDAKARLIK YAPARAK VERGİ İNDİRİMİNE GİDECEK MİSİNİZ?

 

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, 6 Aralık Çarşamba günü TBMM 26. Dönem 3. Yasama Yılı 33. Birleşiminde, asgari ücretliden alınan vergileri görmezden gelip, ülkemizdeki yabancı sporculardan alınacak vergilendirme sistemine acil çözüm arayan AKP’yi eleştirerek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı’na “Kazanca göre vergilendirme sistemi getirecek misiniz?” dedi ve Meclis Genel Kurulunda şunları ifade etti:

TÜRKİYE, YABANCI SPORCULAR İÇİN VERGİ CENNETİ, EMEKÇİ İŞÇİLERİMİZ İÇİN CEHENNEM

AKP Grubu, lig usulüne tabi spor dalları için liglerine göre yüzde 5 ila yüzde 15 arasında alınan vergi oranının 2019’a uzatılmasıyla ilgili bir kanun teklifi verdi.

Türkiye’de oynanan, özellikle yabancı sporcuların aldığı fahiş ödemeler göz önünde bulundurulduğunda yüzde 15’lik gelir vergisi oranıyla Avrupa’da en düşük vergi alan 2’nci ülke konumunda.

Türkiye, özellikle yabancı sporcular için bir vergi cenneti, emekçilerimiz için tam tersi. Asgari ücretten yüzde 43 yani 770 lira vergi alan devlet, milyon dolarlar kazanan sporculardan neden yüzde 5 ila yüzde 15 vergi alıyor?

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, açıklamalarının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanına şu soruları yöneltti:

  • Kazanca göre vergilendirme sistemini getirecek misiniz?

 

  • Özellikle yabancı futbolcular için hazırladığınız bu kanun teklifi gibi fedakârlık istediğiniz asgari ücret alan vatandaşlarımız için bir fedakârlık yaparak bir kanun teklifi vermeyi düşünüyor musunuz?

FACEBOOK'TA BÜLENT ÖZ