TARIMDA DOĞRU İLAÇLAMA YAPILMAZSA İNSAN SAĞLIĞINA, ÜRÜNE, TOPRAĞA ZARARI OLUR

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » TARIMDA DOĞRU İLAÇLAMA YAPILMAZSA İNSAN SAĞLIĞINA, ÜRÜNE, TOPRAĞA ZARARI OLUR

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Bülent ÖZ, çiftçilikte yanlış kullanılan tarımsal ilaçların toprağa, insanlara, hayvanlara ve yediğimiz ürünlere büyük zararlar verdiğine dikkat çekerek, ülke tarımının geleceğini göz önüne alarak soru önergesiyle Tarım Bakanına önemli sorular yöneltti.

Tarım üzerine yaptığı çalışmalar ile Tarım Bakanına sıklıkla sorular yönelten ve çözüme yönelik önerileriyle dikkat çeken CHP’li Bülent ÖZ, “Çiftçilerin çok bilgilendirilmesi ve tarımda kullanılan kimyasal ilaçların denetimlerinin arttırılması gereklidir. Çünkü tarımda doğru ilaçlama yapılmazsa, yediğimiz ürünler, toprağımız ve sağlığımız doğrudan etkilenir.” vurgusunu yaptığı önergesinde şunları ifade etti:

TARIM ŞEHRİ ÇANAKKALEMİZİN ÇOĞUNLUĞU GEÇİMİNİ ÇİFTÇİLİK İLE SAĞLAMAKTADIR.

Çanakkale ilinin yüzölçümü gölalanı hariç 993.318 hektar olup bunun yüzde 33.4 ü işlenebilir arazi yüzde 3,2mera, yüzde 52.9 u da ormanlık ve fundalık olması nedeniyle; il ve ilçe sakinlerinin büyük bir kısmı tarımla geçimini sağlamaktadır. Bu bakımdan Çanakkaleli çiftçilerimizin tarımsal ilaçların kullanılmasında bilinçlendirilmesi önemlidir.

TARIMDA YANLIŞ İLAÇ KULLANIMI ÇİFTÇİNİN EMEĞİNİ BOŞA ÇIKARTIYOR.

Tarımsal zararlılarla mücadelede kullanılan ilaçların arı ölümleri gibi ekolojik ve çevresel olumsuz etkileri gözlemlenmektedir. Üretimin daha verimli olabilmesi için toprağın çeşitliliğine, eğimine ve ekilen bitkinin cinsine bağlı olarak ilaçlama oranları ve bitkisel ilacın cinsi çok önemlidir. Yanlış ilaç kullanımı çiftçinin bütün emeğini ziyan edip, boşa çıkmasına sebep oluyor.

TARIMSAL İLAÇLAMA İLE İLGİLİ BAKAN’A SORULARIMIZ;

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, diyerek, açıklamalarının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA’ya şu soruları yöneltti:

1- İnsan sağlığını ve ekolojik dengeyi gözeterek belirlenen yeni üretim şekilleri ile ilgili çiftçiler hangi sıklıkta bilgilendirilmektedir?

2- Çiftçilerden gelen çözümlenemeyen hastalık teşhis ve tedavi ile ilgili şikayetlerinin çözümü noktasında 2017 yılında neler yapıldı?

3- Tarımsal işletmelerde kullanılan kimyasalların denetimleri hangi sıklıkta yapılmakta ve kayıtlar nasıl tutulmaktadır?

4- Tarımda zararlı otlarla ve böceklerle mücadelede kullanılan HERBİSİT VE İNSEKTİSİT ilaçlarının kullanıldığı dönemlerde arı ölümlerinin arttığı tespit edilmişken; bu ilaçların toprağa ve insanlara; diğer hayvan ve ürünlere zararları ile ilgili çalışma yapıldı mı? Yapıldıysa ne gibi sonuçlar elde edildi?

5- 2017 yılında tarımsal ilaçlama ile ilgili kaç eğitim verildi? Verilen eğitimlerde kaç çiftçiye ulaşıldı?

6- Çanakkale il ve ilçelerinde görevli alanında uzman mühendis sayısı nedir? Bu sayı yeterli midir? Eksikse ne zaman atama yapılacaktır?

7- Bu görevliler hangi sıklıkta alan denetimleri ve bilgilendirme yapmaktadır?

FACEBOOK'TA BÜLENT ÖZ