MEVSİMLİK ORMAN İŞÇİLERİ NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » MEVSİMLİK ORMAN İŞÇİLERİ NE ZAMAN KADROYA ALINACAK?

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, 14 Aralık Çarşamba günü geç saatlere kadar süren TBMM Bütçe görüşmelerinde, Mevsimlik Orman İşçilerinin 10 ay çalıştırılmasına rağmen, çalışma sürelerinin 6 ay 29 gün üzerinden gösterildiğini gündeme getirerek, Başbakan Yardımcısı Fikri IŞIK tarafından cevaplandırılması için “Mevsimlik Orman İşçileri, sürekli işçi kadrolarına atanması hususunda bir çalışmanız var mıdır?” dedi ve Meclis Genel Kurulunda şunları ifade etti:

Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü bünyesinde 5620 sayılı Kanun’a göre beş ay yirmi dokuz gün çalışan 8.500 civarında işçi mevcuttur.

Hayatlarını tehlikeye atarak vatanımızın yeşil örtüsünü korumaya çalışan mevsimlik işçilerimiz altı aydan az çalıştıkları bahanesiyle iş güvenliği haklarından yoksun bırakılmaktadırlar.

Eskiden yangın mevsimi altı ay olarak bilinse de küresel ısınma nedeniyle işçilerimiz on ay boyunca çalıştırılmaktadır.

 

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, açıklamalarının ardından Başbakan Yardımcısına şu soruyu yöneltti:

Bu sebeple mevsimlik işçilerimizin sürekli işçi kadrolarına atanmaları hususunda bir çalışmanız var mıdır?

 

İŞTE BAŞBAKAN YARDIMCISININ CEVABI

Bütçe görüşmelerinde CHP’li Bülent ÖZ’ün sorusunu yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Fikri IŞIK; “Mevsimlik İşçiler ile ilgili konuda Cumhurbaşkanı da açıkladı; Mevsimlik İşçilerde 5 ay 29 güne kadar olan süre, 9 ay 29 güne kadar uzatılıyor.” dedi.

 

CHP’Lİ BÜLENT ÖZ’ÜN BAKANIN YANITI SONRASI DEĞERLENDİRMESİ

“KONUNUN SONUNA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

TBMM Meclis Bütçe görüşmelerinden sonra konu hakkında kısa bir değerlendirmede bulunan CHP’li ÖZ, “Mevsimlik Orman İşçileri hakkındaki soruma Başbakan Yardımcısı yanıt vermiştir. Bugüne kadar somut bir atılmış adım olmayışı sebebiyle konuyu CHP olarak Bütçe görüşmelerinde tekrar gündeme getirdik. Çünkü Mevsimlik Orman İşçilerinin çalışma süresi konusu göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir. Bu bağlamda konunun takipçisi olacağız ve Mevsimlik Orman İşçilerimizin hak ettikleri çalışma şartlarına ulaşıncaya kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” Dedi.

FACEBOOK'TA BÜLENT ÖZ