KÜÇÜK BALIKÇILARIMIZ, AV YASAKLARI SÜRESİNİN UZATILMASINI, AVLANMA BOYUTLARININ ALTINDA BALIK TUTULMAMASINI İSTİYOR

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » KÜÇÜK BALIKÇILARIMIZ, AV YASAKLARI SÜRESİNİN UZATILMASINI, AVLANMA BOYUTLARININ ALTINDA BALIK TUTULMAMASINI İSTİYOR

CHP Çanakkale Milletvekili TBMM Başkanlık Divanı Bülent ÖZ, av yasaklarının 15 Nisan’da başlaması öncesinde Çanakkaleli küçük balıkçıların taleplerini de dikkate alarak, TBMM Genel Kurulunda söz alıp sürdürülebilir balıkçılık için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanına sorular sordu ve ardından konuyu yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesiyle bir kez daha gündeme getirdi.

CHP’li Bülent ÖZ, “Sürdürülebilir balıkçılık için avlanma yasaklarının süresi uzun ve kapsamının daha geniş tutulması gerektiği gibi, avlanma boyu ölçülerinin altındaki balıkların tutulmasının önlenmesi gereklidir” vurgusunu yaptığı önergesinde şunları ifade etti:

HAVALARIN MEVSİM NORMALLERİNİN ÜZERİNDE OLMASI BALIKÇILIK SEZONUNU OLUMSUZ ETKİLEDİ

Çanakkale ve ülke genelinde havaların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, bu sezon balıkçılarımızı olumsuz etkilediği için balık sezonu durgun geçmişti. Özellikle palamut ve çinekop gibi soğuk hava şartlarını seven balıklar, kış aylarının sıcak geçmesinden kaynaklı tezgahlardaki ve sofralardaki yerini yeteri kadar alamadı.

BALIKÇILIĞIMIZIN GELECEĞİ VE BOLLAŞMASI İÇİN AV YASAKLARI VE AVLANMA ÖLÇÜLERİNE UYMAK ÖNEMLİDİR.

Sürdürülebilir balıkçılık için belirlenen avlanma boyu ölçülerinin altındaki balıkların tutulmaması balıkçılığımızın geleceği için önemlidir. Ayrıca, havyar sürecindeki balıkların çoğalıp, balıkların bollaşması için av yasakları da önem taşımaktadır.

Sürdürülebilir balıkçılık için yasakların süreci uzun ve kapsamı daha geniş tutulması bununla birlikte avlanma boyu ölçülerinin altındaki balıkların tutulmasının önlenmesi gerektiğine vurgu yaparak, bu durum hem küçük balıkçılarımızın yüzünü güldürür hem de balık çeşitliliğinin artmasına katkı sağlayacak önemli bir adım olur.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bülent ÖZ, “av yasaklarının 15 Nisan’da başlaması öncesinde Çanakkaleli küçük balıkçılarımızın talebinin de bu yönde olması bağlamında” diyerek, açıklamalarının ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref FAKIBABA’ya şu soruları yöneltti:

 

1-         Av yasaklarının süresinin uzatılması ve kapsamının genişletilmesi için çalışmanız var mıdır?

2-         Bakanlıkça belirlenen avlanma boyu ölçülerinin denetimleri hangi sıklıkla yapılmaktadır? Bu konuda ek tedbirlerin alınması için çalışmanız var mıdır?

 

FACEBOOK'TA BÜLENT ÖZ