BÜLENT ÖZ

Çan Belediye Başkanı 25 ve 26. Dönem Çanakkale Milletvekili T.B.M.M. Divan Katibi

CESARETİNİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’DEN ALAN MİLLETİMİZİN ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Ana Sayfa » Güncel Haberler » CESARETİNİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’DEN ALAN MİLLETİMİZİN ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Bir 2 kişi, ayakta duran insanlar, açık hava ve şunu diyen bir yazı 'ÇAN BELEDİYESİ' görseli olabilir

 

30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarımız kapsamında Cumhuriyet Halk Partisi ve Çan Atatürkçü Düşünce Derneği olarak atamızın manevi huzuruna çelenk koyma programı gerçekleştirdik.

Birlik ve beraberlikten, demokrasiden ve cumhuriyetten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha yineliyor, 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutluyorum.

Günün anlam ve önemine yönelik gerçekleştirdiğim konuşmamda şunları ifade ettim:

 

Değerli İlçe Başkanım ve yönetimimiz, Belediye Meclis Üyelerimiz, Kadın ve Gençlik Kollarımızın Değerli Mensupları Sevgili Yol Arkadaşlarım, Kıymetli Cumhuriyet Halk Partililer,

Ruhunu Kuvay-i Milliye Güçlerinden, Kararlılığını Bağımsızlık Savaşı Verenlerden Birliğini Anadolu’da destan yaratan atalarımızdan Cesaretini Mustafa Kemal Atatürk’den alan Cumhuriyet Halk Partililerin, tüm Atatürkçülerin ve milletimizin ZAFER BAYRAMI KUTLU OLSUN

Değerli arkadaşlarım, Gelibolu topraklarında kazanılan zaferin yarattığı yüksek motivasyon, Havza ve Amasya Genelgeleriyle ulaşılan bilinç, Erzurum ve Sivas Kongreleriyle oluşturulan topyekün direniş ve Gazi Meclisin sevk ve idaresiyle kurulan ve yönetilen ordumuzun ve milletimizin kazandığı zaferin 99. yıldönümündeyiz.

Sevgili CHP’liler, Emperyalizme direnişin önemli ve özel günü olan 30 Ağustos, yokluk ve güçlük içinde kalsa dahi bir milletin birlik ve beraberlikle, azim ve inançla, eşsiz bir liderin yönetiminde ne gibi harikalar yaratabileceğini göstermesi bakımından anlamlıdır.

Değerli Arkadaşlarım, Mustafa Kemal, Samsun’a çıkışıyla başlattığı kurtuluş mücadelesini, 30 Ağustos’ta kesin zaferle sonuçlandırmıştır. Bu zaferle, sadece vatan toprakları düşmandan kurtarılmamış, ulusumuzun bağımsızlık ve özgürlüğü tüm dünyaya duyurulmuştur.

Ordusuyla tek bir yürek ve yumruk halinde birleşerek gösterdiği cesaret, kahramanlık ve vatan sevgisi, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yükselişindeki en sağlam yapı taşlarından biridir.

Değerli Arkadaşlarım, 30 Ağustos, en olanaksız durumlarda dahi büyük zaferler kazanarak, özgür yaşama kararlılığımızı gösterdiğimiz gündür. 30 ağustos, Türk ulusunun vatanına ve bağımsızlığına yöneltilen tecavüzleri geri çevirdiği bir dönemeçtir. 30 Ağustos, tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanının tarihidir.

Sevgili Hemşerilerim, Ulu önderimizin Mustafa Kemal Atatürk’ün “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum” sözleri ile Kurtuluş Savaşında “Ya İstiklal Ya Ölüm” sözleri birbiri ile çok ilişkili ve anlam yüklüdür.

Biliyoruz ki Çanakkale Ruhu, Kurtuluş Savaşı Ruhu ile aynı damardan beslenmektedir. 30 Ağustos Zaferi, 10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin ön sözüdür. Gelibolu topraklarında verilen mücadele Dumlupınar’da, Çiğiltepe’de, İzmir’in dağlarında verilen mücadeleyle aynı azmin ve yüksek özverinin sonucudur.

Bugün Çanakkale topraklarında bulunmanın onurunu yaşayan bizler, her iki ruhu da anlamış olmanın onur ve kıvancı içindeyiz. Onlara layık olmanın arzusu ve çabası ile bundan sonraki çabalarımıza atalarımızın manevi şahsiyetleri huzurunda söz veririz.

Kıymetli Partililerim, Bu sebeple; ulusumuz, büyük fedakarlıklarla kazandığı barış, güven ve huzur ortamını, her koşul altında korunmalıdır. Geçmişteki mücadelemizden ve zaferlerimizden aldığımız güç ve moralle, Cumhuriyetimizin laik, demokratik, sosyal hukuk devleti nitelikleri doğrultusunda muasır medeniyet hedefine ulaşmak için var güçle çalışılmalıdır. Görünen odur ki bu ancak CHP iktidarında olabilecektir. Bu tavır ve bu eşsiz ruh bugün daha fazla anlaşılmalı ve yaşanmalıdır. Bu ruhun özünde; çalışmak, azim, cesaret, kararlılık, birlik ve beraberlik yatmaktadır. Zaferi kazandıran ruh bu ruhtur.

Bizde Cumhuriyet Halk Partililer olarak bu ruhtan beslenmeye devam etmeliyiz. Sinesinden kahramanlar çıkarmayı çok iyi beceren bir milletin, dünya konjonktüründe tekrar saygın ve güçlü olması mümkündür. Bu imkan belli ki örgütümüzün çabası ve iktidarı ile olacaktır.

Kuva-i Milliye Kahramanlarımız ve Kurtuluş Savaşı destanını yazanlar, emeklerinin, özverilerinin ve canlarının karşılığı demokratik, bağımsız bir cumhuriyet bırakmışlardır. 30 Ağustos; onların özverilerini hatırlama, bu hatıraya sahip çıkma, hatıranın gereğini yapma görevini omuzlarımıza yüklemiştir. Bu sorumlulukla vatanımıza ve cumhuriyetimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.

Sevgili CHP’liler, 30 Ağustos’un yıldönümü vesilesiyle; başta ilk genel başkanımız ve Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, gazi meclisimizin o günkü milletvekillerine, kurtuluş savaşımızda yiğitçe direnen kahraman ordumuza, milli direnişin en güzel örneklerini veren Kuvay-i Milliye kahramanlarına şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz. Onların emanet ettiği bu topraklarda bağımsız yaşamak, muasır medeniyet seviyesine erişmek, daima büyümek ve kalkınmak idealinden, birlik ve beraberlikten, demokrasiden ve cumhuriyetten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha yineliyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramımız kutlu olsun.

10 AĞUSTOS’DA ÇANAKKALE’DE KIVILCIM YAKANLARA,

30 AĞUSTOS’DA EGE’DE ZAFER YAZANLARA,

SAYGI VE ŞÜKRANLARIMIZLA SELAM OLSUN.

ÖNDERİMİZ, IŞIĞIMIZ, DAİMA BAŞKOMUTANIMIZ, İLK GENEL BAŞKANIMIZ ATATÜRK’E SELAM OLSUN.

ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.

" Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. "