ÇED RAPORU NİHAYİ KARARI KAZ DAĞLARININ GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK

Ana Sayfa » Basın Açıklamaları » ÇED RAPORU NİHAYİ KARARI KAZ DAĞLARININ GELECEĞİNİ BELİRLEYECEK

CHP Çanakkale Milletvekili Bülent ÖZ, 04 Ekim Çarşamba günü TBMM 26. Dönem 3. Yasama Yılı 3. Oturumunda Çanakkale Yenice Çırpılar Köyünde yapılmak istenilen Termik Santral için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ÇED raporu nihai kararını vermesi öncesi itiraz sürecinde, bölge halkının tepkilerini ve taleplerini gündeme getirerek Meclis Genel Kurulunda söz aldı.

Konuşmasına Termik Santralin bölgeye vereceği tahribata değinerek başlayan CHP’li ÖZ, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sorular yöneltti ve şunları ifade etti;

BAKANLIĞIN RAPORUNDA ÇANAKKALE’DEKİ HAVA KİRLİLİĞİNİN SEBEBİ TERMİK SANTRALLER

Alp Dağlarından sonra en büyük oksijen deposu Kaz Dağlarımızda Çanakkale Yenice Çırpılar Termik Santrali 3 milyon ton karbondioksit üretecek ve 1,3 milyon ton uçucu kül bölgeye yayacak, kapya biber üretimi dâhil bölgedeki tarım olumsuz etkilenecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 2016 yılında yayınladığı rapora göre, Çanakkale’deki hava kirliliğinin en önemli faktörü termik santral iken itiraz sürecindeki termik santrale onay verecek misiniz?

KÖMÜRLÜ TERMİK SANTRALLER ERKEN ÖLÜME NEDEN OLUYOR

Üstelik Sağlık ve Çevre Birliğinin iyimser tahminlerine göre ise Türkiye’de kömürlü termik santrallerin yarattığı hava kirliliğine bağlı her yıl 2.876 erken ölüm yaşanmaktadır.

Hava kirliliğine bağlı ölümlerle mücadele etmek yerine yeni termik santrallere onay vererek ölümlerin artmasını mı istiyorsunuz?

TALEP BÖLGENİN, KAZDAĞLARI HEPİMİZİNDİR

Çanakkale ve Yenice bölge halkı, termik santrali istemiyor. ÇED sürecinde nihai kararın olumsuz verilmesini bekliyor. Üstelik Kaz Dağları sadece o bölgenin değil hepimizin.

FACEBOOK'TA BÜLENT ÖZ