BÜLENT ÖZ

Çan Belediye Başkanı 25 ve 26. Dönem Çanakkale Milletvekili T.B.M.M. Divan Katibi

ÇAĞDAŞ TOPLUMDA REFERANS,  KADININ TOPLUMDAKİ YERİDİR.

Ana Sayfa » Güncel Haberler » ÇAĞDAŞ TOPLUMDA REFERANS,  KADININ TOPLUMDAKİ YERİDİR.

8 Mart, tüm dünyada emekçi kadınların; kendilerini ailede, toplumda, politik, sosyal ve ekonomik alanlarda eşit birey olarak kabul etmeyen zihniyetlere omuz omuza karşı çıktığı, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için gereken kültürel, eğitimsel ve yasal çalışmaların yapılması isteklerini dile getirdiği mücadele ve dayanışma günüdür.

Kadınların aile içi ve sosyal rollerinin dengelenmesi adına, kadın hakları ve fırsat eşitliği konusunda toplumda ortak bir bilinç oluşturulmasını sağlamak, kadının insan haklarını gözeterek demokrasinin, hukukun üstünlüğünün ve insan hakları ile temel özgürlüklere saygının geliştirilmesine ve sağlamlaştırılmasına katkı sağlamak hepimizin sorumluluğudur. Bu sorumlulukları sadece yılda bir gün değil her gün tüm dünya kadınları, tüm insanlık için hatırlamalı, girişimlerimizi buna göre yapmalıyız.

Unutulmamalıdır ki; çağdaş toplumda referans,  kadının toplumdaki yeridir. Çünkü kadınların kamu ve toplumsal yaşamın tüm alanlarına tam anlamıyla katılması sağlanmadıkça, barışçı ve adil toplumu yaratmak mümkün olmayacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle, kadına karşı her türlü ayrımcılığın ortadan kalktığı, kadının birey olarak var olduğu, özgürlüklerinin kısıtlanmadığı, şiddettin ve istismarın önlendiği, barışın sağlandığı bir Türkiye ve Dünya diliyorum. Kadınlara büyük değer ve önem veren Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ü bu vesileyle birkez daha saygıyla anar, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü en içten dileklerimle kutlarım.

Bülent ÖZ

Çan Belediye Başkanı

" Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır. "